Jak dosáhnout toho, co opravdu chcete?

31.12.2022

Létání je koníček, který mnoha lidem plní jejich sny. Někdo létá profesionálně, jiný svátečně a někdo zase například sportovně.

Ilustrační foto. Autor Kuba Jirásek www.planes.cz

I když je náš svět nastaven poměrně materiálně a zdá se, že všechno je jen o tom, kdo má víc peněz, tak pronikneme-li pod povrch věcí, dosáhneme poměrně zajímavých jištění.

Určitě mi dáte za pravdu, že létání je téměř vždy o dosahování cílů, je to tak?

Každý pilot se posouvá, ať se mu to líbí nebo ne. Nejprve začínáte prvními krůčky a připadáte si jako "Alenka v říši divů". Vzpomeňte si, když jste sedli prvně do kabiny letadla a váš instruktor začal komunikovat s věží. Je jedno s jakou, zda šlo o AFIS, či řízené letiště. Ale určitě jste si říkali, že to bude pro vás dost těžké. Potom jste začali ze všech sil pilotovat letadlo.

Starty, přistání, starty, přistání a do toho ještě ty úkony před nahozením motoru, před vzletem, po vzletu, po větru, na bejzu, na finále, po přistání atd. Bylo toho tolik, že jste si mnohdy říkali, jak náročná procedura to pro vás je.

Ale postupně jste si vše ukládali do podvědomí, až se z toho vyklubal soubor znalostí, kdy dokážete s letadlem bezpečně odstartovat i přistát. A někdy do toho i komunikujete s věží, což je další level pro každého začínajícího pilota.

A teď si představte, že mnozí se rozhodnou pro dráhu profesionálního pilota. Zatímco v ultralehkém létání se k testům učíte zhruba 600 otázek, tak chcete-li mít licenci pilota soukromých letadel v rámci třídy GA, pak už je to 1800 otázek. A chcete-li složit teoretické zkoušky pro ATPL? Myslím, chcete-li se stát profesionálním aviatikem? Pak se připravte, že je to něco okolo 14000 otázek.

Vidíte, jak se člověk musí v létání stále posouvat? Ale zůstanete-li u ultralightů a budete pouze rekreační pilot, nemyslete si, že se nemáte po složení zkoušek již co učit. Naopak, teprve s praktickým létáním začíná vaše skutečná výuka.

Nejprve létáte tzv. okolo komína, ale vy chcete létat i někam dále, takže si něco přečtete o vzdálenějším letišti a je pro vás svátkem, ale zároveň mnohdy stresem, když se konečně k letu na vzdálené letiště vypravíte.

Naučíte se spoustu nových věcí, uděláte nové chyby, z kterých se učíte, vrátíte se s různými pocity. Z vlastní zkušenosti si pamatuji, že jsem mnohdy, v začátcích svého létání, přilétl na mateřské letiště a říkal si, že už do toho nesednu. Ale druhý den jsem už zase seděl v kabině a pokoušel, zda se stejné chyby tentokrát dokážu vyvarovat. Ale to jistě mnozí znáte, protože pokud něčemu propadnete a stanete se na tom závislými, pak to nejde jen tak ukončit, ale vaše nezdary a chyby se stávají vašimi skutečnými učiteli.

Důležité je, abychom se těch fatálních chyb vyvarovali a učili se i od ostatních, protože v letectví jsme jedna velká rodina, ať se nám to líbí nebo ne. Jakmile máte k létání vztah, jste lapeni do osidel závislosti více či méně a postupně se setkáváte s dalšími podobně smýšlejícími lidmi.

A tak aviatik postupuje a zdokonaluje se na své cestě. Po několika letech zjistí, že má nové návyky, nové dovednosti a hravě řeší situace, o kterých se v minulosti domníval, že jsou neřešitelné.

A tak člověk postupně dosahuje svých cílů i v létání, jak jsem poznamenal na začátku tohoto článku. A všimněte si jedné zásadní věci. Jestliže člověk začne svůj fokus upírat jedním směrem a myslí to skutečně vážně, začnou se najednou všechny možné faktory jakoby proplétat mezi sebou a přispívají k dosažení vytouženého cíle. A to je způsob, jakým člověk může dosáhnout v podstatě čehokoliv v životě, bez ohledu, zda je aviatik či nikoliv. Ale pokud určitým způsobem myslíme a směřujeme své myšlenky, pak dosáhneme opravdu toho, co chceme.

Jak je to možné? A tady máte skutečně jednoduchou odpověď. My můžeme, za určitých podmínek, mít cokoliv, čemu věnujeme svoji pozornost a o co usilujeme, ale je třeba poznat určité přírodní zákony, na kterých jsou všechny tyto procesy postaveny. Takže chceme-li létat, naučíme se to, chceme-li létat profesionálně, zvládneme to, chceme-li být zdravotně způsobilý pro létání, určitě toho dosáhneme. Všimnuli jste si jednoho slova, které bylo použito v každém příkladu v předchozí větě?

"Chceme-li". To je jedním ze základních principů, které člověk potřebuje mít ujasněné v případě, pokud se do něčeho pouští. Jestliže vaše touha vyvěrá z povrchního vnímání světa, může to být více méně na škodu, ale jde-li vaše touha z hloubi vašeho srdce a přesvědčení, pak bude zároveň naplněna, protože vlastně nemáte ani jinou možnost. A co tím vlastně chci říct? Že chcete-li například létat jen proto, že to dobře vypadá, že vám to dodá na důležitosti či, že budete váženějším člověkem, pak se radši věnujte něčemu, co je pro vás méně nebezpečné. Ale jestliže je létání vaší neochvějnou touhou a vášní, tak na nic nečekejte a létejte a plňte si své sny, protože vy to určitě dokážete. A opět podotýkám, že to toto platí ve všech oblastech našeho života a nikoliv pouze v létání.

Jestliže máte touhu po svém vytouženém letadle, věřte v ní a nenechte si ji nikým a ničím vzít, protože soustředíte-li se na objekt svého zájmu, on se dříve či později do vašeho života dostaví, ale i to je na delší povídání.

Takže popřemýšlejte, co v létání ještě chcete dosáhnout, ale můžete to rozšířit na celou svoji působnost, protože náš život mnohem rozmanitější a není třeba se upínat pouze na jeden obor lidské činnosti.

Pokud se vám tento článek líbil, napište mi na e-mail: jiri.lexa@letamletasletame.cz a pokud vás napadnou další témata, o kterých byste chtěli, abych napsal, moc rád budu za inspiraci či námět.


Líbil se vám tento článek? Navštivte náš youtube kanál Létám, létáš, létáme nebo naší webovou stránku www.letamletasletame.cz.