Jak jsem si vybral své vysněné letadlo 3

29.11.2022

Trápil jsem se několik dnů a manželka, která se na mne již nemohla takto dívat vše rozhodla za nás oba. Prostě mi řekla, že než se dívat v domě na smutného chlapa, tak ať si radši koupím své vytoužené letadlo a dům posuneme na stupeň číslo dva. 

Tuly na letišti v Bidovcích čeká na drink.

Tím bylo rozhodnuto! Tulák objednán a následně začaly mé "ladící" telefonáty Mirkovi, protože jsem stále přicházel s různými "nápady", které mi většinou sice zamítl, protože nebyly technicky řešitelné. Ale vše podstatné bylo schváleno. Tedy větší kabina, Tundry kola a silnější motor Suzuki o 120 koních.

          Palubní deska z Mirkovy dílny předčila má očekávání. Je to prostě nádhera. V pozadí vlevo              vodní nádrž Domaša.

Nakonec mne Mirek Drahoš překvapil, protože se mu nepodařilo sehnat slíbený motor, ale nějak se dostal k motoru Suzuki 2,0 L s elektronickým vstřikováním a se 140 koňmi, což mne skutečně nadchlo a byl jsem natěšen jak v dětství před Vánocemi. 

Motor Suzuki 2.0 L, z kterého jsem byl nadšen do chvíle, než jsem ho viděl v tomto stavu. Nicméně Drahošovic mistrovství se skutečně nezapřelo, protože toto už je historie.

Od mého vytouženého letadla mne sice dělil ještě skoro rok, ale to mi už nevadilo. Kdybych byl ještě o malinko větší blázen do létání, asi bych začal stříhat metr. 

A zde je ten samý motor, který vidíte na obrázku výše. Pro mne "netechnika" je skutečně nepochopitelné, jak něco takového může vzejít z něčeho, co před chvíli připomínalo spíše hromádku železa připravenou připravenou na akci "železná neděle" (pamětníci ví o čem hovořím).

Nicméně rok utekl poměrně rychle a 26.10.2022 na mne v Trutnově na letišti čekal zbrusu nový Tulák XXL se širší kabinou, většími koly a silným motorem. Asi ani nedokážu tento nádherný pocit popsat, ale byl jsem skutečně jak malé dítě.

Tuly před letem na letišti v Bidovcích. Foto Radoslav Ňulasi

Navíc ještě chybělo pár detailů, aby mi mohl být vydán technický průkaz, takže jsem každý den jezdil z nedalekého Maršova na letiště a kochal se svým novým kamarádem Tulym, jak jsem ho pokřtil. V dalších dnech jste mohli spatřit nějakého blázna, jak po letišti jezdí sem a tam s novým Tulákem a řádně si to užívá. Ale nakonec jsem se dočkal a po řádném přeškolení mým prvním instruktorem Leonem Likovským (kterému tímto velmi děkuji), jsem se rozhodl přeletět Tulyho na východní Slovensko.

Před přistáním na letišti Bidovce na východním Slovensku. Foto Radoslav Ňulasi

Takže tímto způsobem jsem se dočkal svého klukovského snu a vůbec mi nevadí, že jsem musel čekat téměř 50 let. Nyní si to snažím užívat a věřím, že splním prvotní záměr mého létání a budu sdílet své letecké akce cestou mého kanálu na YouTube, který naleznete pod jménem Létám, létáš, létáme

Zde máte již mého Tulyho v akci. Tentokrát jsme letěli do Slovenského ráje a Spišské Nové Vsi. Celou reportáž z tohoto letu naleznete v následujícím videu.

Líbil se vám tento článek? Navštivte náš youtube kanál Létám, létáš, létáme nebo naší webovou stránku www.letamletasletame.cz .