Jak jsem si vybral své vysněné letadlo

23.11.2022

Každý člověk by měl mít svůj sen. Jestliže nemáte v životě svůj sen, pak žijete poloviční život, protože právě naše sny dělají svět krásnějším a dokonalejším.

Na palubě mého vysněného Tuláka XXL

Létání jsem miloval už jako dítě, ale fyzicky jsem se k němu dostal až ve svých 37 letech. Nejprve jsem okusil Zephyr 2000 od firmy Atec a zhruba po čtyřech letech létání přešel na WT9 - Dynamic, následně na NG5 - Bristell, pak Tulák, Alto a když nebyla možnost zapůjčení ultralightu v destinaci, kde jsem se nacházel, prošel jsem výcvikem LAPL a typy létaných strojů rozšířil ještě na Viper SD4 a Cessnu 172.

S Pavlem Míkem v kabině Dynamiku WT9

Ačkoliv jsem postupně, sbíral zkušenosti od skvělých instruktorů jakým jsou bezpochyby Leon Likovský, Jaroslav Klacek, Pavel Mík či Stanislav Kováč a měl původně ambice jít i do kurzu k získání CPL (Commercial pilot licence), uvědomil jsem si, co bylo tou původní myšlenkou mého létání. A to si myslím, že by měl v první řadě zvážit každý příznivec volného pohybu vzduchem než se začne rozhodovat nad svými dalšími počiny v letectví.

Na letišti Boleráz s kamarády Jardou Klackem a Adrianem Parajňákem

Tou původní myšlenkou byla krása a sdílení leteckých zážitků včetně radosti, kterou nám způsobují. K tomu však nepotřebuji profesionální licenci nebo mnohé další letecké odbornosti, které jsou k dispozici. Samozřejmě, každému, co jeho jest a pokud někdo chce toto projít a stát se komerčním pilotem a dělat to jako své povolání, pak je to ta nejlepší cesta a vlastně bez ní to ani nejde.

Na letišti Karlovy Vary s kamarádem a aviatikem Otou Šatopletem

U mne zvítězila prvotní myšlenka, tedy radost a sdílení leteckých zážitků například pro lidi, kteří se do "vzduchu" jen tak nedostanou. A k tomu je samozřejmě zapotřebí i patřičné letadlo. Od počátku, kdy jsem se začal pohybovat aktivně v tomto oboru, pokukoval jsem po silných, avšak pomalu letících strojích. Je přeci tak nádherné v neděli v podvečer přistát u řeky, vykoupat se, eventuálně natočit krátké video a pokračovat dál. Vždyť v tom je tolik romantiky. A samozřejmě, že k tomu potřebujete vhodné letadlo. Ačkoliv mne velice oslovila snad všechna letadla, na kterých jsem měl možnost létat, tak toto počínání by mi mohl splnit pouze jedno z nich a to ještě za určitých podmínek.

...pokračování příště

Než si přečtete pokračování tohoto článku, třeba vás zaujme video, kde je již můj splněný sen a tentokrát létáme poprvé na východě Slovenska. Takže si to užijte a děkuji, že jste si přečetli můj článek.

Líbil se vám tento článek? Navštivte náš youtube kanál Létám, létáš, létáme nebo naší webovou stránku www.letamletasletame.cz