Je lepší vlastnit letadlo nebo si ho půjčovat? 1

17.10.2022

Když se člověk rozhodne pro absolvování leteckého výcviku, měl by si předem uvědomit, co od své letecké činnosti vlastně očekává. Od toho se odvíjí i podstatný fakt, zda si koupit vlastní letadlo či se spokojit s půjčováním.

Během mých letů jsem se dostal na letiště Kroměříž, kde sídlí letecká škola a půjčovna letadel

kterou vlastní Miroslav Rakušan. Vřele doporučuji!

A co je potřeba si v obou dvou případech uvědomit? Vezměme to postupně. Pokud chcete létat a užívat si ten nádherný pocit ve vzduchu, který jako aviatici dobře známe a zároveň nemáte ambice létat na slety, daleko či například využívat letadlo jako dopravní prostředek za prací, pak vám určitě doporučuji půjčovnu. Proč?

Dnes je v České i Slovenské republice dost půjčoven, kde si vyberete letadlo nebo SLZ (Co je to SLZ?), které vám vyhovuje. Přijdete, dostanete letadlo s natankovanými nádržemi a připravené k letu. Odlétáte si po čem vaše srdce lační a letadlo vrátíte zpět. Zaplatíte odlétaný čas a tím pro vás končí jakákoliv povinnost k létání a oné půjčovně.

Výhody jsou jednoznačně v mnohem menší starostlivosti o letadla a v jakýchkoliv povinnostech provozovatele. Vy jste v tomto poměru pouze dočasný uživatel a za letadlo zodpovídáte jen v okamžiku, kdy jste v roli PIC neboli velitel letadla.

Během cest na slety UL letadel potkáte i takovéto mistrně vyrobené ultralighty.

Nevýhodou půjčoven je fakt, že chcete-li letět na nějaký letecký sraz či slet UL letadel, pak budete mít pravděpodobně problém, neboť si zablokujete letadlo například na celý den. Slet se koná třeba hodinu letu od vašeho letiště. V rámci sletu je vámi půjčené letadlo uzemněno, a tudíž svému majiteli (půjčovně) nevydělává, ale máte jej půjčené vy. Když se vrátíte večer zpět, půjčovna zjistí, že jste nalétali 2 hodiny, ale letadlo jste měli půjčené například na rozmezí 12 hodin. Myslíte, že se jim to bude líbit? Nejsem o tom moc přesvědčený.

Na druhou stranu musím říct, že jsem měl zkušenosti s podobnu půjčovnou, kdy si člověk půjčil SLZ na celý den a večer neměl moc velký nálet, ale majitel půjčovny to toleroval, protože půjčovna nebyla hlavním zdrojem jeho výdělku a měl též slabost pro slety.

...pokračování příště 

Líbil se vám tento článek? Navštivte náš youtube kanál Létám, létáš, létáme nebo naší webovou stránku www.letamletasletame.czZde máte ukázku krásného Jaka 3 v UL modifikaci, kterého vidíte výše na fotografii.