Je lepší vlastnit letadlo nebo si ho půjčovat? 3

19.10.2022

Jsme v závěru mého povídání o tom, zda je lepší letadlo vlastnit nebo si jej půjčovat. Nejprve si řekněte, co od svého létá ní očekáváte, polétejte na různých typech, vyzkoušejte si rozličná letadla a nakonec se budete mnohem snadněji rozhodovat.

Výhled z Vipera společnosti Future Fly s.r.o. je úžasný.

Osobně rád navštěvuji letecké srazy, slety UL a zároveň se potuluji po československém nebi. Mojí dávnou touhou je přistávat na obyčejných loukách, kde si mohu rozložit stan nebo přespat pod křídlem svého letadla a druhý den pokračovat, což bych si například ani s Bristellem či Dynamikem nedovolil, už vzhledem k jejich stavbě, ale i ceně. Proto jsem hledal nějaké letadlo, které mi bude splňovat právě onu možnost přistávat na krátkých loukách a umožňovat vzlety na pár metrech, stejně jako přespání pod křídlem či zalétnutí ke kamarádovi za barák na kafe.

Hledal jsem v českých vodách, protože jsme v tomto oboru skutečně velmoc. Samozřejmě byla možnost i na Slovensku, což jsem též nezavrhoval. Například takový Eurofox vyráběný v Nitře a navazující na americké letadlo Kitfox. Abych se přiznal moc se mi tento letoun líbil, ale vzhledem k velikosti jeho kabiny a mým proporcím jsem jej zavrhnul.

V minulosti jsem též nalétal nějaké hodiny na letadlu Tulák, které mne velmi nadchlo, ale též mi nevyhovovala jeho kabina. Proto jsem si řekl, že budu muset něco udělat se svým prostorovým zvýrazněním nebo najít letadlo, kde mi to nebude vadit. Doposud jsem nepocítil stísněné prostředí pouze v Bristellu a v Cessně 172. V roce 2021 jsem objevil, že firma ACM Drahoš v Trutnově vyrábí též Tuláka, ale světe div se! Oni vyrábí Tuláka XL a dokonce XXL. Navštívil jsem proto pana Drahoše přímo na letišti a vyzkoušel si prostorovost kabiny jeho Tuláka XL. Řekl mi, že dokáže kabinu ještě trochu rozšířit v rámci zachování všeho ostatního, tedy i cestovní rychlosti, kterou při vhodně zvoleném motoru dokáže i zvýšit.

A bylo rozhodnuto! Ale to je na další blogový článek. Nyní se vraťme k tomu, zda půjčovna nebo vlastní stroj.

Takže určité postřehy jste již ode mne získali a osobně to mám nastaveno tak, že i když mám vlastní letadlo kdykoliv k dispozici, díky půjčovnám si mohu udržovat návyky na dalších strojích, které bych třeba nechtěl přímo vlastnit nebo na ně jednoduše nemám tolik peněz. V každém případě si velmi rád kdykoliv půjčím například v Bidovcích ve Future Fly s.r.o. jejich skvěle udržované SD4 Vipery, kde je dokonce možné projít i nočním výcvikem neboť jejich Vipery jsou provozovány v rámci třídy GA, což létání v noci umožňuje, jste-li držitelem průkazu LAPL neb PPL. Pokud jste na východě Slovenska a chcete si vyzkoušet výše uvedené možnosti létání, pak určitě kontaktujte vedení společnosti Futur Fly s.r.o.

Stejně tak se budu rád vracet do Mladé Boleslavi, kde půjčují Bristelly, protože let v Bristellu je prostě nezapomenutelný zážitek. Pokud máte UL pilotní průkaz a chcete si vyzkoušet Bristella, jste-li z Čech, potom jednoznačně doporučuji Adventurefly.eu, kde vás jejich instruktoři nejen povozí nebo nechají sednout za knipl, ale též přeškolí a budete moct létat sami. Opravdu to stojí za ten zážitek.

A nyní máte aspoň o čem přemýšlet. Jestliže se mne chcete na něco zeptat nebo poznamenat či napsat vlastní článek na nějaké letecké téma a zveřejnit jej na mém blogu, kontaktujte mne na e-mailu

Pokud hledáte možnost svézt se letadlem nebo si udělat pilotní výcvik na východě Slovenska, pak v okolí Košic můžete využít právě společnost Future Fly s.r.o. 

Jestliže jste z Michalovec, Humenného, Trebišova či Vranova n.T, pak využijte náš web www.letamletasletame.cz a v rámci programu Pilotem na zkoušku vám ukážeme svět z výšky, splníme vaše přání a třeba u nás projdete výcvikem jako pilot ultralehkých letadel. 

Líbil se vám tento článek? Navštivte náš youtube kanál Létám, létáš, létáme nebo naší webovou stránku www.letamletasletame.czUkázka z programu Pilotem na zkoušku společnosti Future Fly s.r.o. v Bidovcích.