Kam letět na východě Slovenska?

11.07.2023

Jestliže jste někdy přemýšleli letět na východ Slovenska, pak vás mohu ubezpečit, že je to skvělý zážitek. Nejen, že zde poznáte velmi rozmanitý terén, ale potkáte i skvělé lidi a určitě si odvezete nádherné zážitky.

Monumentální pohled z kabiny letadla na Zemplínkou Šíravu


V okamžiku, když opustíte letiště Bidovce, kam vám doporučuji letět úplně na začátku vašeho výletu, můžete přeletět Dargovský průsmyk. Za ním se vám otevře nádherná scenérie východního Slovenska. Za Dargovem si pak můžete vybrat, že poletíte jižně, dolů, kde se též říká "Na Maďarech" anebo naopak nahoru severně směr Svidní

Ve Svidníku je krásné letiště s příjemným zázemím a okolní krajina je naprosto odlišná od roviny okolo Michalovec. Nicméně, rozhodnete-li se letět směr Michalovce, patrně vás uvítá rozlehlá Zemplínská Šírava, která se nachází jihozápadně pod Vihorlatem. Vihorlatské kopce jsou skutečně monumentální.

Dávejte si však pozor na prostor, který je odborně nazýván R55 a lemuje celou slovenskou východní hranici s Ukrajinou. Letět do tohoto prostoru smíte pouze s povolením. Ale získání takového povolení není nijak složité a rád vám s tím poradím.

Dostanete-li se až k ukrajinské hranici, uvidíte největší západní město na Ukrajině Užhorod a přímo u hranic spatříte jeho letištní plochu. Severně se začíná terén již zvedat a budete mít pocit, že letíte do hor. Nenechte si ujít například přírodní jezero Beňatina, které je skutečně nádherné jak z výšky, tak ze země.

Zpět na západ pak můžete letět od Sniny a navštívit nejvýchodnější Slovenské letiště Kamenica nad Cirochou, kde je též nádherná příroda, ale dávejte si pozor při přistání, protože dráha je poměrně hrbolatá a může dojít k nežádoucímu odskočení letadla. Pokud jste někdy přistávali na letišti v Bubovicích, dá se tato dráha k němu přirovnat.

Než opustíte východ, ať přes Tatry nebo CTR Košice, zastavte se ještě na kávu či jiné občerstvení na letišti Bidovce, kde jsou příjemní lidé a zároveň je i na co koukat neboť v hangáru naleznete například Z 50, několik SD4 Viper, přes zimu Piper Seneca a dokonce i jeden vírník. Pan Otakar Jirsák, majitel letecké školy Future Fly ( https://leteckaskola.sk/ ) je velmi vstřícný a díky svým zkušenostem vám i poradí, kam se máte letět podívat, abyste potěšili svoji aviatickou duši.

A jsme u konce! Věřím, že vás nadchne východ Slovenska stejně jako mě a třeba se tu i potkáme. 

Abyste mohli přemýšlet o létání na krásném východě SLovenska, tady máte jedno motivační video, kdy jsme s kamarádem letěli okolo Zemplínské Šíravy a bylo to fakt skvělé:

Líbil se vám tento článek? Navštivte náš youtube kanál Létám, létáš, létáme nebo naší webovou stránku www.letamletasletame.cz