Letecká amatérská asociace České republiky

19.11.2022

Rozhodl jsem se na svém blogu psát o všem, co má v letectví smysl a zároveň zajímá široký okruh lidí, jak z aviatické, tak z laické veřejnosti a jsem přesvědčený, že právě Letecká amatérská asociace České republiky (LAA ČR) si zaslouží čestné místo na mém blogu. Proč? Čtěte dále.

Osobně jsem přesvědčen, že díky právě LAA ČR můžeme mít v České republice ultralehké létání, ale i jiná letecká odvětví na takové úrovni, jako jsou nyní. LAA ČR se o nás piloty stará skutečně výborně a snaží se nám pomoct s řešením všech možných situací, do kterých se dostáváme.

Osobně jsem členem LAA ČR od roku 2009 a jsem skutečně velice spokojený, protože se mi dostane všechno, co jako amatérský pilot potřebuji k provozování svého koníčku. Zároveň se mi moc líbí, že si LAA ČR udržuje velmi vysokou úroveň, abychom my piloti uspěli s naším létáním v celoevropském měřítku, neboť v dnešní době není problém letět kamkoliv a koupit si jakékoliv letadlo. Největší problém může nastat v nepřipravenosti pilota, čemuž LAA ČR zdárně předchází a školí nás skutečně zodpovědně.

Moje osobní zkušenost je například s absolvováním instruktorského kurzu na ultralehká letadla, kdy z nás páni inspektoři provozu, kteří měli výcvik na starost, doslova vyždímali maximum, abychom mohli své zkušenosti předávat svým potenciálním žákům ve výcviku.

Stejně tak jsem si vyzkoušel přeškolení na ostruhový podvozek pod vedením hlavního inspektora provozu ULL pana Zdeňka Doubka a musím říct, že jsem byl doslova nadšen. Pan Doubek byl velmi důsledný, ale osobně mne přesvědčil, že jako hlavní inspektor je skutečně na svém místě, protože pod jeho vedením bylo přeškolení pro mne doslova radostí.

Velmi se mi líbí, že LAA ČR pořádá pro své členy (ale samozřejmě i nečleny) každý rok v Jihlavě již tradiční slet, kde se vždy dozvíme spoustu novinek, seznámíme s novými letadly a v neposlední řadě i poznáme nové kamarády. Jsem velmi rád, že jsem členem LAA ČR a věřím, že nás bude stále více, protože náš skvělý koníček - létání je čím dál více žádanější.

A co nám říká o LAA ČR wikipedie?

Letecká amatérská asociace (LAA ČR) je spolek zastřešující rekreační a sportovní létání kategorie takzvaných SLZ ("sportovních létajících zařízení"). LAA je také státem pověřena výkonem státní správy ve věcech sportovních létajících zařízení (SLZ), které jsou na základě článku 2 bodu 8. vyjmuty z působnosti nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/1139.

Vykonává úkony spojené s vydáváním typových (technických) průkazů SLZ, vydávání pilotních licencí (průkazů). Školí inspektory a instruktory, dohlíží nad výcvikem pilotů SLZ a odpovídá za zkoušky pilotů. Asociace sdružuje piloty ve svazech dle odborností, vykonává systematickou činnost pro podporu sportovního letectví a hájí zájmy pilotů SLZ na ministerské i parlamentní úrovni.

LAA ČR tak od roku 2019 spravuje i SLZ s maximální vzletovou hmotností (MTOM) do 600kg, kromě původní skupiny SLZ s maximální vzletovou hmotností 450 kg (472,5 kg).


Líbil se vám tento článek? Navštivte náš youtube kanál Létám, létáš, létáme nebo naší webovou stránku www.letamletasletame.cz