Letecká show AERO Friedrichshafen 19.-22.4.2023

02.01.2023

LETECTVÍ V TRANSFORMACI - VÝSTAVA JAKO MOTOR TRANSFORMACE S E-FLIGHT EXPO, AERO HYDROGEN SUMMIT, AERO E-FLIGHT RECORD A AERO UDRŽITELNÁ LETECKÁ STEZKA

Takto jsem si užíval tento veletrh v roce 2017 v kabině STOL letounu Shock Cub.

Letecká show AERO (19. - 22. dubna 2023) bude nejdůležitějším místem setkání inovací v oboru v nadcházejícím roce. Na AERO vystavovatelé ukazují návštěvníkům své nejnovější produkty a služby, se kterými utvářejí budoucnost letectví. Poprvé se odborníci setkají na sympoziu AERO Hydrogen Summit na AERO 2023, aby si vyměnili názory na vodík jako letecké palivo budoucnosti.

Více než kdy předtím se AERO Friedrichshafen zaměřuje na všechny aspekty udržitelnosti. AERO zůstává věrný svým maximům a doprovází průmysl při překonávání výzev budoucnosti.

V roce 2023 bude AERO Sustainable Trail opět označovat všechny vystavovatele, kteří se zavázali k udržitelnosti v letectví. Rozsah produktů a služeb sahá od motorů po paliva, nové typy letadel, drony až po software pro plánování letů, který umožňuje optimalizované trasy.

Tobias Bretzel, projektový manažer AERO pořadatele veletrhu fairnamic GmbH, říká: "Budoucnost letectví je nesmírně vzrušující, ale také udržitelná. Inovativní síla tohoto odvětví je obrovská a návštěvníci AERO se mohou těšit na mnoho "zelených" technologií ve veletržních halách a dozvědět se více na četných konferencích. Ekologie a ekonomika jdou často ruku v ruce: Například s elektrickým letem je létání nejen nízkoemisní a nehlučné, ale také výrazně levnější."

Na AERO 2023 se poprvé uskuteční celodenní sympozium (21. dubna 2023) o využití vodíku jako leteckého motoru. Přestože veškeré globální letectví tvoří méně než 3,0 procenta globálních emisí CO2, toto odvětví se zavázalo stát se uhlíkově neutrální.

Těžištěm AERO Hydrogen Summitu 21. dubna je praktické využití zdroje energie. Jedním z řešení je využití vodíku přímým vstřikováním do proudových turbín. Další možností je použití palivových článků k výrobě elektřiny pro pohon elektromotorů prostřednictvím procesu chemické přeměny.

Na AERO Hydrogen Summit poskytnou výzkumná centra, univerzity a zástupci průmyslu odpovědi na to, jak a zda lze různé systémy instalovat do malých letadel, vrtulníků a dopravních letadel. Přechod na budoucnost bez CO2 je již v plném proudu. Přispěli k tomu již průkopníci elektrického létání a ukázali, že obletět svět je možné pouze pomocí sluneční energie. Tento vývoj pokračuje v navazujících projektech, které budou prezentovány na sympoziu.

e-flight-expo jako nedílná součást AERO 2023 sdružuje vystavovatele z oblasti udržitelného letectví v pavilonu A7 a díky rostoucí rozmanitosti vystavovatelů ilustruje technologický pokrok a změny v této oblasti. S Pipistrel (Textron eAviation), BRM AERO a H55, DLR instituty INK (Innovation Center for Small Aircraft Technologies) z Cách a Institute for Electrical Aviation Propulsion z Cottbusu, CELLSIUS eSling z ETH Zurich a francouzský výrobce VoltAero známí hráči z elektrického létání se registrovali na AERO 2023.

Bezprostředně před samotným zahájením veletrhu 18. dubna 2023 je oznámen další vrchol: S rekordem AERO e-flight uspořádá AERO společně s futurologem, inženýrem a pilotem Morellem Westermannem pokus o světový rekord v elektrickém letu, aby ukázali, že budoucnost udržitelného letectví již vstoupila do letecké reality.