Malý výlet s velkým zážitkem z Mladé Boleslavi

16.07.2023

Pokud jste pilot ultralehkých letadel nebo jen nadšenec do létání, mám pro vás malý typ na odpolední malý výlet s velkým zážitkem.

Monumentální Ještěd pod přikrývkou mraků

Jestliže létáte ultralehkými letadly a nemáte svůj stroj, potom vám vřele doporučuji spolenost Adventurefly se sídlem na letišti v Mladé Boleslavi. Zde se můžete přeškolit na letadlo Bristell NG5 nebo Dynamic WT9 či Tecnam ECHO MkII a poté si letadlo zapůjčit.

Tuto společnost vřele doporučuji, neboť s ní mám vlastní pozitivní zkušenosti. Letadla jsou v perfektním stavu a zároveň vám je nepůjčí, dokud nebudete stoprocentně přeškoleni, což je pozitivní vzhledem k vaší bezpečnosti.

A jestliže nejste pilot, ale chtěli byste se jen tak proletět po krásách severních a středních Čech, potom na stránkách uvedené společnosti můžete kontaktovat pana Svárovského, který vám velmi rád poradí a určitě vás i sveze. Je to velmi zkušený pilot, který má velký nálet a tudíž budete v těch nejlepších rukách.

A nyní k samotné trase letu. Z vlastní zkušenosti dávám přednost nejprve výletu, kde poznám něco nového a následně si přistanu někde na kávu, abych se dozvěděl, co je v leteckém světě nového a seznámil se s novými lidmi.

Proto doporučuji po startu z letiště Mladá Boleslav pokračovat severně směr Ještěd, kde máte nezapomenutelný zážitek k dispozici. Pokud jste tam ještě neletěli, pak mějte jako pilot na zřeteli, že Ještěd leží v ATZ LKLB, protože je nutné se ohlásit a oznámit zamýšlenou činnost, což samozřejmě určitě znáte. Jestliže nejste pilot a poveze vás někdo jiný, pak tyto informace ignorujte a užívejte si pouze krás naší vlasti.

Z Ještědu můžete pokračovat nad Liberec, následně severně pokračujte na vodní nádrž Josefův Důl a východně na přehradu Souš. 

Přehrada Josefův Důl je skutečně nádherná

Odtud můžete letět jižně nad Tanvaldský Špičák, kde je skutečně nádherná podívaná a odtud jižně nad Železný Brod. 

Železný Brod

Jakmile spatříte řeku Jizeru, nebojte se letět podél jejího koryta (samozřejmě v bezpečné výšce) a zažijete též nádherný pohled, který vám může poskytnout pouze Pojizeří.

Malá Skála v Pojizeří

Až vás koryto řeky "vyplivne" u Turnova, leťte na jeho jihozápadní okraj k vesničce Všeň. Zde je malé letiště, tedy plocha SLZ, kde můžete přistát a budete-li mít štěstí, že potkáte místní aviatiky, určitě vám uvaří i kafe. Pokud tam narazíte na pána s knírkem, zeptejte se jej, jestli by vám ukázal svého Mustanga neboť v tom stříbrném hangáru má naprostý skvost mezi letadly. Ten pán se jmenuje Alois Janata a můžete ho ode mne pozdravovat.

Letiště Všeň a Lojzův stříbrný hangár

A pokud vám již stačil takovýto výlet, který určitě hodinku zabere, pak se můžete vrátit zpět na letiště v Mladé Boleslavi přes ATZ Mnichovo Hradiště. Při výstupu na jihozápadě ATZ LKMH se dívejte pozorně na dálnici u Bakova nad Jizerou, kde je zaparkované dopravní letadlo sloužící jako restaurace.

A odtud to máte do Mladé Boleslavi asi dvě minuty letu. Tak co? Vyzkoušíte takový letecký zážitek? Jestliže chcete zažít něco opravdu nádherného, pak vám tuto trasu vřele doporučuji. A až si ji dosyta užijete, určitě mi napište do komentářů, jaké to bylo popř. do e-mailu a pokusím se vám zde vytvořit další trasu, která bude možná ještě lepší než tato.

Pokud jste z východního Slovenska, pak můžete podobné zážitky prožít s námi a více informací naleznete zde nebo nám můžete přímo napsat, či zavolat.