Můj první sólový let - zážitek na celý život

08.01.2023

Jmenuji se Elaine a od začátku léta se účastním výcvikového kurzu kluzáků. 25. září 2021 jsem měla svůj první samostatný let. Byl to pro mě úžasný, ale zároveň vzrušující zážitek.

Zpočátku jsem nic netušila. Byl to normální, krásný den a dobré počasí na létání. Nejprve jsem měla normální let se svým leteckým instruktorem. Pak jsem si dala nácvik na přetržení lana. Letový instruktor bez varování uvolnil střední stoupání a zkontroloval mé reakce, aby zjistil, zda vracím letadlo do bezpečné normální letové polohy. 

Když jsem to prošla, můj letecký instruktor náhle řekl, že bych měla nyní letět s jiným leteckým instruktorem. Myslela jsem, že můj první letecký instruktor si chtěl jen odpočinout, nevěděla jsem, že je to kvůli ovládnutí mých letových dovedností. Poté, co jsem dobře přistála a vrátila se s letadlem na start, letečtí instruktoři uvolnili místo instruktora a řekli mi, ať letím sama.

Byla jsem velmi překvapena a zpočátku jsem nemohla přijmout situaci. Bylo to neuvěřitelné a byla jsem na jednu stranu super šťastná, ale na druhou taky nervóznější než kdy předtím. Hlavou se mi honilo tolik otázek jako: Jak se odsud vůbec dostanu dolů? Ale rozhodla jsem se to udělat. Jakmile jsem se dostala nahoru, můj strach odletěl a bylo to prostě rozkošné. 

I když jsem byla před přistáními velmi rozrušená, všechno šlo překvapivě dobře. Po mém třetím samostatném letu mě slavnostně vyzvedli členové klubu. Dali mi nádhernou kytici, kytici plnou kopřiv a bodláků. Na tento zvyk nikdy nezapomenete. Pak mě posadili s kyticí do letadla a členové mě zatlačili zpět. Takže moje maturita byl zážitek, na který se nezapomíná. Už jsem několikrát letěla sama a těším se na nové výzvy.