Může se naučit pilotovat opravdu každý?

13.07.2023

Mnoho lidí se mne ptá, zda se může naučit pilotovat každý člověk. Samozřejmě, že je třeba brát v úvahu, že každý máme nějaké dispozice a někdo je přirozeně talentovaný k létání a jiný to musí jednoduše "vydřít".

Jak jsem vyletěl nad měsíc. Můj let s WT9 Dynamic. Foto Radka Haklová

Pochopte, kolik lidí jezdí v osobním autě. Myslíte si, že všichni jsou talentovaní řidiči a narodili se s volantem v ruce? Osobně si to, podle stavu silničního provozu a různých vzniklých situací na silnicích, vůbec nemyslím. A přesto ti lidé řídí a jezdí podle vlastních schopností či možností.

Stejně je to i s létáním. Když přijdete do výcviku, budou určité lekce pro vás jednodušší a jiné zase náročnější, což je přirozené. Pokud však budete dbát rad svého instruktora, pak se létat určitě naučíte. Je také velmi důležité nepřeceňovat své síly a pokud vám instruktor řekne, že se něco nesmí s letadlem dělat, je pro vás nejlepší tyto rady respektovat, protože on ví, proč vám to říká.

Můj kamarád a instruktor Jarda Klacek, který létal jako stíhací pilot na letadlech L - 39 Albatros či na MIG-21, mi na začátku mého přeškolovacího kurzu řekl: "Když budeš dělat, co ti říkám a držet se toho, dožiješ se vysokého věku". To jednoduše znamená, že váš instruktor přesně ví, jak máte létat, abyste se vyhnuli jakémukoliv problému. A to radím i vám. Pokud se již do létání dáte, dbejte rad zkušenějších pilotů.

Ale vraťme se k tématu. Jestliže je vaše touha skutečně velká a chcete létat, pak není důvod, abyste se to nenaučili. Na začátku se vždy ptám svých budoucích žáků: "Co od svého létání očekáváte?" To znamená, že než začnete létat, je třeba si říct, proč vlastně chci létat. Někdo létá proto, že chce být profesionální dopravní pilot, jiný vojenský pilot a někdo může zase chtít létat u záchranky. Jsou samozřejmě lidé, jako například já, kteří chtějí létat volně a svobodně po nebi, užívat si svobody a pouze se z létání radovat. I to je z mého pohledu skvělé. Bohužel, pak jsou lidé, kteří to sice neřeknou, ale brzy se to pozná, a ti mají pocit, že když budou létat, že budou něco víc, zajímavější a budou "lépe vypadat" v očích ostatních. I s takovými jsem se setkal. Ale takovým lidem se to snažím i rozmluvit, protože jejich životnost může být ohrožena. Proč?

Pokud létáte s duší aviatiky a proto, že vám létání působí radost, máte zájem létat často, pracovat na svých leteckých dovednostech a hledat nové možnosti, abyste se jako aviatici někam posunuli. Jestliže to však člověk bude používat pouze jako např. "bič na kočky", pak může snadno dojít k opuštění bezpečné zóny, protože takový člověk se spíš věnuje tomu, zda na něj ostatní koukají a jak na něj koukají. A to může být jejich konec.

Proto, pokud chcete létat, se v první řadě rozhodněte, proč chcete létat a za tím si jednoduše běžte a držte se toho. A jestliže nevíte, jestli vás to bude bavit, pak si můžete občas "skočit" do letadla například s instruktorem, který vás provede v rámci programu "Pilotem na zkoušku" všemi možnými alternativami létání, kdy si vyzkoušíte pilotovat, ale třeba vám ukáže i zábrany pádům a hraniční režimy konkrétního letadla, abyste zažili, jak to vypadá například, když se letadlo začne tzv. "klepat" před samotným pádem. Ale nemusíte se bát, protože žádný rozumný aviatik s vámi nebude ve vzduchu dělat něco, co nechcete nebo co je vám nepříjemné.

Líbil se vám tento článek? Navštivte náš youtube kanál Létám, létáš, létáme nebo naší webovou stránku www.letamletasletame.cz