Nad oblaky s Antoine de Saint-Exupérym

27.06.2023

Antoine de Saint-Exupéry se narodil 29. června 1900 v Lyonu ve Francii. Byl známý jako jedna z významných osobností francouzské literatury 20. století. Jeho nejznámější dílo je román Malý princ (Le Petit Prince), který se stal jedním z nejvíce překládaných a milovaných knih ve světové literatuře.

Saint-Exupéry se v mládí vášnivě zajímal o letectví a snil o tom, že se stane pilotem. V roce 1921 získal svůj první pilotní průkaz a začal pracovat pro společnost Aéropostale, která provozovala letecké poštovní spoje. Jeho práce ho zavedla na různá místa po celém světě, včetně Sahary a Jižní Ameriky. Tato dobrodružství a zkušenosti z leteckých misí se staly inspirací pro mnoho jeho literárních děl.

Během svých leteckých dobrodružství Saint-Exupéry čelil mnoha nebezpečím. Zažil několik leteckých nehod, včetně havárie v poušti, kdy se ztratil s dalším pilotem. Toto dramatické přežití v poušti ho silně ovlivnilo a později se promítlo do jeho psaní. Jeho kniha Noční let (Vol de nuit) se zabývá životem leteckých posádek a riziky, kterým čelí při nočních letech.

Během druhé světové války Saint-Exupéry sloužil ve francouzském letectvu. Po německé okupaci Francie odešel do exilu a věnoval se propagaci svobodné Francie. Po krátkém pobytu v USA se rozhodl se vrátit do boje a připojit se k jednotkám letectva v severní Africe. V roce 1944 se však během průzkumného letu nad Středozemním mořem ztratil a jeho letadlo nebylo nikdy nalezeno. Jeho smrt zanechala svět literatury ochuzeným o talentovaného spisovatele a vizionáře.

Saint-Exupéryho literární styl je známý svou lyrickou a filozofickou podstatou. Jeho díla se často zabývají tématy jako jsou láska, osamělost, lidské vztahy a hledání skutečného významu života. Malý princ, jeho nejslavnější dílo, je metaforou o důležitosti ztracených hodnot a schopnosti vidět svět s očima dítěte.

Antoine de Saint-Exupéry zanechal velký odkaz jak v literatuře, tak ve světě letectví. Jeho vášeň pro létání, dobrodružství a filozofické myšlenky nadále inspirují čtenáře i letce po celém světě. Jeho příběhy jsou věčným připomínáním toho, že i ve vzdálených oblacích můžeme nalézt hlubokou lidskou podstatu a moudrost.