Nádherné létání v Grónsku

23.10.2022

Létali jste někdy v Grónsku? Pokud ne, tak tady máte alespoň ukázku z jednoho leteckého dne, kterou jsem pro vás našel a v originálu jej pro vás napsal Jason Grey z Foster Daily Democrat.

Každý, kdo má 40 dolarů a skutčně důvěřuje podomácku vyrobeným letadlům, mohl na několik minut uniknout ze země v rámci 15. výročí Yankee Ultralight Fly-In.

Každý den od úsvitu do soumraku se na Sandersonově poli piloti startují na svých barevných podomácku vyrobených ultralehkých letadel. Oslavy byly nejen pro piloty, ale samozřejmě i pro ty, kteří sami nemohou létat. Mezi těmi uzemněnými byl i 77 letý Walter Colby, který byl jedním z původních organizátorů Fly-In a zakladatelem Yankee Ultralight Flyers Club. Parkinsonova choroba mu v květnu přistřihla křídla, ale nepotlačila jeho nadšení z letadel, která miluje od svých 16 let. "Můžu řídit a sedět, ale nemůžu chodit," řekl Colby. O létání dodal: "Někteří rádi létají, jiní jen proto, aby byli u letadel." Colby roloval z jednoho konce hřiště na druhý v golfovém vozíku a ukazoval jednoho pilota za druhým, s nímž se za ta léta setkal, přičemž na ně troubil a mával.

Jeho vozík zpomalil a zastavil poblíž Craiga Morsese z Pattenu v Maine. Morses má vlastní společnost vyrábějící stavebnice ultralehkých letadel Mainely Sport Planes, která je prodává těm, kteří si chtějí postavit vlastní ultralight. Letecký výlet s dědečkem ho přivedl k létání již jako malého a od té doby miluje ultralehká letadla, jak nám prozradil. "Každý, kdo miluje létání, chodí létat po krajině," řekl Morses stojíc poblíž svého vlastního jasně oranžového letadla. "Ultralight", řekl, "je zakázkový vůz nebes, můžeš létat nízko a pomalu a lidé to buď milují, nebo nesnáší."

Přihlížející stojící podél ranveje si stínili oči, když letadla přistávala, startovala a pojížděla po travnaté dráze. Jiní se zatoulali podívat na gyrokoptéry, helikoptéry pro jednu osobu s horní vrtulí a vrtulí za řidičem. Piloti gyrokoptér sedí v otevřených kokpitech.

Nedaleko ranveje zastavil Colby vedle prezidenta Yankee Ultralight Flyers Club Billa Wheeta. Wheet s úsměvem vzpomínal, jak se poprvé setkal s Colbym během létání v New Yorku. Colby se k němu a jeho letadlu hnal a křičel: "To letadlo jsem postavil já!" mával rukou. Colby skutečně postavil toto letadlo, ne kterém létal Wheet. "Je to prostě dobrý týden plný zábavy, létání a kempování, zkrátka dobré časy," řekl Wheet, když položil ruku na Colbyho golfový vozík. Ti, kteří přicházejí na slet, často přicházejí rok co rok, někteří zde kempují celý týden. Colby řekl, že čeká na přílet přítele, který letí z Virginie.

I Marty Tetu z Madisonu v N.H. se v posledních několika letech dostal do hry. "Je to privilegium, že mohu létat s těmito malými letadly," řekl Tetu, když vzhlédl k nebi. Yankee Ultralight Fly-In potrvá do soboty. Každý den za soumraku piloti shazují z nebe medvídky plné bonbónů pro děti.

Sanderson Field se nachází na Post Road.

Líbil se vám tento článek? Navštivte náš youtube kanál Létám, létáš, létáme nebo naší webovou stránku www.letamletasletame.cz

Pro dokonalou představu zde máte ze této akce video.