Spolujízda - spolulet

02.11.2022

Určitě jste slyšeli o možnosti spolujízdy odkudkoliv kamkoliv. Je to tak? A slyšeli jste někdy o možnosti letět s někým odkudkoliv kamkoliv?

Jedná se o něco podobného, jen je společná cesta mnohem rychlejší než cesta autem. Spočívá v tom, že se domluvíte s člověkem, který disponuje malým sportovním letadlem a zrovna se někam chystá vaším směrem a pak už jen zbývá se k němu připojit. A kde jinde, než na nějakém letišti, které máte ve svém dosahu.

Tento spolu let je výhodný především v tom, že se můžete dostat z nejvzdálenějších míst, například východního Slovenska do jeho hlavního města Bratislavy, ale i třeba do České republiky, popř. i do jiného státu. To vše už záleží na vaší dohodě s pilotem.

Jestliže natrefíte na člověka který letí přímo do místa vašeho určení, pak máte skutečně štěstí a dostanete se tam, kam potřebujete velmi rychle. Představte si že např. let malým sportovním letadlem ze slovenských Košic do Prahy trvá něco okolo 3 hod. Vlakem by vám pak tato cesta trvala zhruba 8 hod.

A proč vám zde o tom píšu? Málokdo totiž ví o tomto způsobu cestování po celé Evropě, ale mi se můžeme spokojit s územím České a Slovenské republiky. Samozřejmě, nejde o klasické cestování s aerolinkami, ale spíše jakési cestování s kamarádem nebo člověkem, který nám chce poskytnout své možnosti. Je to stejné jako v cestování autem, když požádáte někoho na internetu, jestli se s ním můžete svézt. Také nemůžete počítat se službou, kterou vám může poskytnout taxi nebo autobus. Jednoduše naskočíte při cestě a vystoupíte opět na trase.

V tomto případě můžete oslovit člověka, který rád létá a domluvit se s ním na podmínkách vašeho společného cestování. Pokud si nevíte rady, tak v každém větším městě najdete na místním letišti aeroklub, popř. můžete zapátrat na internetu ve skupinách, kde se sdružují amatérští, sportovní piloti a určitě vám rádi poradí na koho se obrátit. Jestliže se vám tato myšlenka líbí, pak můžete využít i náš program, který jsme nazvali podle jeho účelu "Pilotem na zkoušku". Naleznete jej na našem webu www.letamletasletame.cz .

Ačkoliv spolulet má mnoho výhod, jsou i negativa. Jedním z nich je, že při tomto způsobu cestování má poslední slovo počasí. Z tohoto důvodu je lepší brát tento způsob jako zpestření a relaxaci, protože byste mohli být zklamaní v případě, že se vaše cesta z důvodu nepříznivého počasí zruší.

Na druhou stranu, pokud najdete nějakého leteckého nadšence, který vám umožní spolulet letadlem, pak zažijete mnoho skvělých okamžiků a létání se může stát i vaším koníčkem, je totiž vysoce návykové.

Chcete-li nějaké bližší informace neváhejte nás kontaktovat na výše uvedeném webu a můžete si vyzkoušet nejen pasívně sedět v letadle, ale zároveň vodit jej po obloze.

Líbil se vám tento článek? Navštivte náš youtube kanál Létám, létáš, létáme nebo naší webovou stránku www.letamletasletame.cz