Stavitel letadel z Jižního Súdánu

21.10.2022

V dnešní době internetu se dozvídáme skutečné kuriozity z celého světa. Jednou z těchto kuriozit může být pro vás příběh chlapce u Jižního Súdánu, který touží být leteckým inženýrem v zemi, o které bychom se mohli vyjadřovat jako o jedné z nejzaostalejších zemí afrického kontinentu. Ale osobně se domnívám, že nás aviatiky by měl spíše potěšit přístup člověka, který ani zdaleka nemá pro svoji vášeň takové možnosti jako my.

George Mel od dětství snil o létání, ale když mu zemřel otec, musel se vzdát studia a jakýchkoliv aktivit ohledně výcviku pilota. Místo toho si na svém dvorku postavil letadlo - což na letectvo jeho země tak zapůsobilo, že mu to dalo práci.

"Od mládí jsem měl vášeň stát se leteckým inženýrem," říká 23letý George Mel, který žije v Jubě, hlavním městě Jižního Súdánu.

"Miluji vyrábět letadla.

"Když jsem byl ještě malý, snažil jsem se létat. Vzal jsem si závěsy, železné trubky, abych vytvořil křídla, a dostal jsem se na střechu. Chtěl jsem vidět, jestli budu létat jako pták, ale spadl jsem. Málem jsem si zlomil nohu."

Přes taková počáteční zklamání se Mel rozhodl naučit o letectví co nejvíce.

Odešel studovat na střední školu do Ugandy, ale v roce 2011, když se připravoval na závěrečné zkoušky, jeho otec zemřel, takže nemohl platit školné. Nezbývalo mu nic jiného, ​​než zanechat studia a vrátit se domů. Ale dál dělal, co mohl, aby se naučil aeronautiku.

"Ztráta otce byla těžká", říká Mel, ale také se zdálo, že mu to dalo prostor jít za svým cílem.

"Když jsem nechodil do školy, měl jsem spoustu času," říká. "Můj mozek byl uvolněn, aby provedl spoustu výzkumů. "Držel jsem se svých snů a začal jsem je prakticky dělat a hodně zkoumat."

Pečlivě shromažďoval materiály na stavbu letadla, prohledával Jubovy kovové dílny, aby dal dohromady hliníkovou kostru letadla, a dovezl dva malé benzínové motory pro jeho pohon.

Pomocí zahradní židle na sedadle pilota sestavil letoun podle informací, které našel ve starých učebnicích a na internetu. Na konci roku 2013 sklouzl Jižní Súdán k občanské válce uprostřed boje o moc mezi dvěma nejvyššími politiky země. Ale Mel pokračoval v práci na svém letadle, i když se konflikt přelil do ulic kolem jeho rodinného domu. V jeho sousedství byla slyšet střelba, když se boje blížily k misi OSN blízko Melova domova.

"Svůj projekt jsem nezastavil," říká, "pokračoval jsem ve svém výzkumném centru. Prostě jsem se zamkl uvnitř a dělal svou práci. Spousta lidí z místa odešla, ale já jsem se nikam nepohnul. Nevěděl jsem, kam jít, a tak jsem pokračoval ve své práci."

Melovo "výzkumné centrum" je jeho vlastní pokoj, kde má postel vedle kusů letadel.


"Můžete tu vidět dřevěné vrtule a bezpilotní letouny, protože to mě zajímalo, na to jsem se zaměřil. Tady spím, na stejném místě, kde dělám svůj výzkum, protože momentálně nemají žádná pracovní místa, jako jsou hangáry."

Občas, jako živitel rodiny v jedné z nejméně rozvinutých afrických ekonomik, považoval za moudré své aktivity před zbytkem domácnosti utajit.

"Někdy, když přinesu materiály, vkradu je do domu přes plot, aby to neviděli. Když uvidí, začnou říkat, že utrácím peníze za šílené věci," říká.

Ale když Mel nakonec vzal svou práci u letectva Jižního Súdánu, důstojníci byli ohromeni a dali mu práci v jejich IT oddělení. Nyní doufá, že získá stipendium na studium leteckého inženýrství v zahraničí. Úřady v Jubě zatím odmítly Melovi povolení ke zkušebnímu letu jeho ultralightu a omezily ho na pojíždění letadla na jeho dvoře. Zůstává však odhodlán realizovat své ambice pro sebe a pro budoucnost své země. Jedním z jeho cílů je vyvinout farmářský dron k postřikování plodin, i když z dlouhodobého hlediska chce samozřejmě navrhovat a stavět letadla v plné velikosti.

Na ocas svého prvního letadla namaloval jihosúdánskou vlajku spolu se slovy: "Máme budoucnost".

"Velmi doufám. Stalo se, co se stalo a my musíme jít životem dál," říká Mel.

"Takže zapomínáme na minulost a bojujeme o budoucnost. Hlavně jako mladí potřebujeme udělat maximum a pozvednout tuto zemi. Je to logické. Mládež je budoucností země."

Originál článku naleznete zde.


Pokud se vám tento článek líbil, můžete navštívit můj web Létám, létáš, létáme nebo můj YouTube kanál