Ultralehké létání v Africe

22.10.2022

V tomto článku se dostaneme k tématu Ultralehké létání v Africe. Samozřejmě, že tu není vše a vybral jsem jen zlomky, protože by to zřejmě vydalo na několik článků. Příspěvky jsem opatřil odkazy na eventuální regionální informace či zajímavosti.

Afrika je krásný kontinent s velmi rozmanitou přírodou a více než 50 zeměmi, ale zároveň s mnoha různými předpisy a příležitostmi pro ultralehké létání. Tento článek není průvodcem ultralehkým létáním v Africe, ale pouze jakási ukázka.

Pokryjeme nejoblíbenější země pro ultralehké létání, tedy země, kde je tento druh zábavy více méně podporován a pro které máme spolehlivé informace. Pokud víte více o některé z uvedených zemí nebo něco o těch, které nejsou uvedeny, dejte nám prosím vědět v komentářích nebo e-mailem. Mohlo by to pomoct všem, kteří baží po létání s ultralightem v nádherné Africe.

Jižní Afrika

Nejoblíbenějším místem pro ultralehké létání je pravděpodobně také nejvyspělejší země Afriky - Jihoafrická republika. Jedním z důvodů je samozřejmě to, že země je dobře rozvinutá a relativně bohatá. Ale samozřejmě, má i své osobité kouzlo z výšky. Stačí se podívat například na fotografie z létání v JAR a dojde vám to. Země sama o sobě je velmi rozmanitá, a i když tam žijete, nestihnete vidět všechna skvělá místa za krátkou dobu.

Co se týče předpisů a ultralehkého létání v JAR, více informací naleznete zde.

Zimbabwe

Zimbabwe je krásná země. Jako letecká destinace je nejznámější díky svému přístupu k Viktoriiným vodopádům. Existuje mnoho společností, které tam turistům nabízejí lety vrtulníky nebo lehkými letadly, ale většinu čtenářů samozřejmě bude zajímat spíše samotné pilotování.

Regulačním orgánem pro ultralehká letadla je v Zimbabwe Microlight Aircraft Association. ZMAA jde o statutární orgán nebo též o samoregulační úřad, ale spolupracuje s ředitelem civilního letectví. V současné době musí být jejími členy všichni provozovatelé ultralehkých letadel v zemi. Licence vyžaduje, aby byli držiteli licence radiooperátora (což je obdoba asi jako u nás Všeobecný/Omezený průkaz radiotelefonisty), což je Zimbabwe standard a platí pro všechny typy pilotních licencí. Mají též roční lékařskou prohlídku a musí být prověřeni autorizovaným instruktorem z asociace. Nesmí létat nad 1 000 ft agl nebo 6 000 ft n. m., podle toho, co je vyšší, pokud nemá pilot schválení FIC, což je zřídkakdy odepřeno.

Zambie

Zambie má také přístup k Viktoriiným vodopádům, takže ze stejných důvodů jako Zimbabwe stojí za to zvážit jejich návštěvu. Bohužel jsme tam nenašli žádné spolehlivé informace o předpisech.

Povaha Namibie je velmi odlišná od většiny ostatních afrických zemí. Jedinečné barvy a výhledy na poušť Namib nejsou nikde jinde k vidění. Země není hustě osídlena jako mnoho jiných afrických zemí a je velmi klidná a mírumilovná. Pro informace o ultralehkém létání navštivte webové stránky Microlight Association of Namibia


Keňa

Keňa je jednou z nejoblíbenějších turistických destinací ve východní Africe. A co létání? Stejně nádherné výhledy, ale ze vzduchu. Stojí to za to. Vzhledem k tomu, že se mi nepodařilo nic najít k ultralehkému létání, bude bezpečné předpokládat, že vždy v Keni potřebujete alespoň licenci soukromého pilota.

Etiopie

V současné době lze Etiopii považovat za bezpečnou pro cestovní ruch, stejně jako pro létání. Země je krásná a bohatá na národní parky a rezervace. Je to suché a horké místo, někdy až nepříjemně horké. Ale na druhou stranu to znamená, že sezóna létání je dlouhá. Stejně jako u většiny afrických zemí jsme nenašli žádné spolehlivé informace o tom, že můžete legálně létat s ultralightem s nižší licencí, takže je bezpečné předpokládat, že musíte být soukromý pilot. Postup pro získání certifikátu soukromého pilota v Etiopii je k dispozici zde.

Súdán

Budeme zde hovořit o Súdánu a Jižním Súdánu, i když jde o různé země. Stejně jako ve většině afrických zemí není o ultralightech ani slovo, takže předpokládejme, že je vyžadována licence soukromého pilota.

Video domácího ultralightu v Súdánu

Ale tento příběh o staviteli domů z Jižního Súdánu se vám pravděpodobně bude líbit.

Nigérie

Nigérie je pravděpodobně nejrychleji rostoucí africkou zemí. Země je stále trochu nebezpečná a je třeba opatrnosti. Pokud jste ale dobrodružné povahy, zde je postup pro získání osvědčení soukromého pilota. 

Ghana

Jednou z nejpřátelštějších zemí pro návštěvníky Afriky je Ghana. Není překvapením, že země je přátelská i k dalším leteckým nadšencům! Tato stránka poskytuje základní informace o právní stránce létání s ultralehkým letadlem. Velmi zajímavý je i článek o tom, jak Ghana využívá ultralehká letadla pro zdravotnické potřeby

Maroko

Maroko je příjemné místo k létání a snadno se k němu dostanete z Evropy. Bohužel je těžké tam najít nějaké spolehlivé informace o předpisech. Existuje například tato stránka , kde se dozvíte alespoň něco z toho, co potřebujete. 

Egypt

Situace v Egyptě zůstává nestabilní, proto se doporučuje opatrnost při cestování a létání tam. Pokud byste to přesto měli zkusit, zdá se, že pro létání i v ultralightu je vyžadován certifikát soukromého pilota. Více informací zde


Líbil se vám tento článek? Navštivte náš youtube kanál Létám, létáš, létáme nebo naší webovou stránku www.letamletasletame.cz