Už jste letěli na východní Slovensko?

13.12.2022

Když jsem se rozhodl pro létání na východním Slovensku, říkal jsem si, že nechci létat jen okolo komína, ale naopak, že chci ten nádherný kout přírody poznat od severu po jih a naopak.

Velmi mne potěšilo, když jsem si pořídil svého Tulyho, že se začali okolo mne objevovat místní aviatici, jak na vírnících, tak na pevných křídlech. Podstatné bylo, že to na východě prostě žije i ve vzduchu a nebudu tu "osamělý" blázen, který brázdí nebe východního Slovenska.

Nejprve jsem se seznámil s mým kamarádem Dušanem Tomčíkem, který létá v Bidovcích a půjčuje si letouny od Future Fly s.r.o. stejně jako já, což je skvělé, protože jsme spolu na jednom letišti a můžeme společně sdílet aviatické postřehy, úvahy či zážitky.

Následně jsem se seznámil s Vojtou Dobošem a Jožkou Pristášem, kteří létají na vírnících a jsou to skutečně nadšenci tělem i duší, což mi udělalo obrovskou radost, že se naše skupina začíná rozšiřovat.

V dalším kole jsem se seznámil s Ernestem Halászem, který má dokonce vlastní SLZ plochu poblíž Košic, takže už je i možnost nejen si zalétat, ale dokonce i zaletět k někomu, kdo vám uvaří i kávu.

A tak se postupně naše aviatická skvadra rozšiřuje a létání na našich strojích dostává větší rozměr. Vždyť všichni toužíme brázdit vzduch na svých křídlatých či vrtulových kamarádech, což je samo o sobě něco úžasného a pokud to máte s kým sdílet, postupujete tak do vyšší dimenze.

V každém případě vás musím ujistit, že létání zde na východě Slovenska je skutečně excelentní. Ne, že by například v jižních Čechách bylo horší, to bych si nedovolil říct ani ve snu, ale všude má krajina své osobité kouzlo. Dokonce se mi líbilo i na placatém jihu Slovenska někde mezi Nitrou, Bratislavou, Novými Zámky a řekněme ještě Štúrovem. I tam to má své zvláštní kouzlo. Ale momentálně létám na východě, tak chci pět ódy právě na krásný východ, o kterém před nějakou dobou jeden slovenský politik řekl: "...na východe nič nie je..." Možná by chtělo jej posadit do éra a povozit ho nad tou krásou, která ani nejde popsat slovy.

Je úžasné odstartovat z Bidoveckého letiště a nasměrovat si to do Polska, před hranicemi si dát ve Svidníku kávu a pokračovat na letiště Horodek, které je těsně za hranicemi a pokud je léto a máte s sebou plavky, tak se osvěžit v přilehlém nádherném jezeře.

Při cestě zpět se můžete zastavit na letišti ve Spišské Nové Vsi či trochu západněji v CTR Tatry na letišti Mlýnica, protože i zde to stojí za podívanou, i když to už je z východu trochu dál.

Z Mlýnice je to pouze pár minut, než přelétnete jižně na letiště Hrabušice, kde je opravdu exkluzívní vstup do Slovenského ráje. A příjemně unaveni se můžete odebrat zpět na východ do Bidovec nebo jiné mateřské letiště. Kde si v klidu vychutnáte západ slunce při sklenici něčeho dobrého.

A kam můžete letět další den? To si povíme zase v některém z následujících příspěvků.

Líbil se vám tento článek? Navštivte náš youtube kanál Létám, létáš, létáme nebo naší webovou stránku www.letamletasletame.cz