Výcvik soukromých pilotů v Rusku 4

10.10.2022

Dnes bychom si mohli pohovořit na téma teorie během výcviku soukromých pilotů v Rusku.

Teorie

Takže škola vybrána, VLEKem jste prošli, smlouva byla podepsána. Hurá! Další fází je teoretický kurz.

Hned učiním výhradu, že celý následující příběh o tréninku je moje osobní zkušenost ve škole S7 Training. Jinde mohou být v mnoha ohledech výrazné rozdíly.

Vzhledem k tomu, že bydlím v Moskvě, nemělo pro mě smysl chodit na zrychlenou intenzivní výuku a začal jsem studovat podle standardního programu, což obnáší zhruba dva měsíce výuky ve třídě. Třídy jsou skupinové, ale skupiny jsou malé - v naší bylo osm lidí. Konaly se v centru Moskvy v jedné z kanceláří "velké" S7 třikrát týdně.

Učili jsme se dva všední dny večer 4 hodiny a v sobotu 8 hodin., samozřejmě s přestávkami. Ve skutečnosti to zabere dva večery a jeden den volna z normálního života, ale tentokrát se vůbec necítím zle, vždyť to dělám pro sebe a pro své létání. Mimochodem, nesmíte zameškat hodiny, neboť všechny zameškané lekce pak budou muset být nahrazovány jedna po druhé individuálně s učitelem.

V učebním programu je 9 disciplín:

Základy letu, Obecná znalost letadla, Letecká meteorologie, Letecká navigace, Příležitosti a omezení osoby při letových činnostech, provozní řád, Letový výkon, plánování a nakládání, Letecká radiová komunikace, Zákon o ovzduší.

Ke každému je vydána poměrně podrobná a informativní klasická učebnice. Každý žák má navíc k dispozici informační portál školy s elektronickými verzemi učebnic a velkým množstvím doplňkového materiálu, videí, map, návodů a příruček pro samouky, který je rovněž součástí programu.

Většinu oborů vyučuje jejich individuální učitel, specialista v této oblasti. Jsou mezi nimi aktivní obchodní piloti, zástupci ministerstva dopravy a dokonce i kanadský instruktor.

Ke každému předmětu na informačním portálu je test k samozkoušce a připuštění k závěrečné interní zkoušce. Kromě absolvování těchto testů je na konci teoretické přípravy nutné absolvovat zkoušku na škole samotné - rovněž ve formátu testu, ale již osobně ve třídě. V tu chvíli jsem si vzpomněl na svá studentská léta. Je docela legrační, když dospělí, již dokonalí lidé píší testy, někdo se tiše ptá souseda a někdo se pokradmu snaží špehovat telefon.

Výsledkem této části školení je složení oficiální teoretické zkoušky u RosAviation. Přijíždíme do staré budovy, noříme se do atmosféry sovětských státních institucí a tam absolvujeme stejné testy, ale na počítači a pod přísným dohledem kontrolní komise. V těchto oficiálních testech jsou bohužel i nesprávně formulované nebo upřímně chybné otázky, takže některé odpovědi se prostě musíte naučit nazpaměť - naštěstí existuje speciální stránka pro přípravu, odkaz na kterou najdete na konci článku .

Líbil se vám tento článek? Navštivte náš youtube kanál Létám, létáš, létáme nebo naší webovou stránku www.letamletasletame.cz .