Archeopteryx

21.11.2022

Archeopteryx je ultralehký kluzák s možností startu z nohou, ale i s dalšími alternativami pro vzlet navržený a vyrobený společností ZHW (nyní Ruppert Composite).

Konstrukce je vytvořena v různých modifikacích tak, že je určena i k startu z kolového podvozku s elektromotorem, vlečení autem, aerovleku nebo s nějakou jinou pomocí.

Archeopteryx je vybaven klapkami, které umožňují výkon nezbytný pro start z rozběhu.

Projekt začal v roce 1998.

Pro Archaeopteryxe bylo použito konvenční uspořádání letadla, aby se předešlo již známým a osvědčeným problémům se samokřídly. Primární cíle byly nastaveny tak, aby minimalizovaly hmotnost, umožňovaly nejnižší možné rychlosti letu a poskytovaly dobrou manévrovatelnost založenou na příjemném a očekávatelném chování při přetažení. Jsou možné vynikající rychlosti stoupání a efektivní létání v extrémně slabé a tenké termice (microlift). Kromě toho koncept zahrnuje vysoký výkon při rychlém a nekritickém klouzání.

Kromě hlavního způsobu vzletu z rozběhu z vlastních nohou jsou možné alternativní způsoby, jako je bungee, tažení auta, vlečení navijákem a aerovlek pomocí mikrolehkých vozidel. Rychlost vzletu Archaeopteryxe je mnohem nižší ve srovnání s běžnými závěsnými kluzáky s pevným křídlem a zahrnuje výhody stability podélné osy. Celoosý aerodynamicky řízený kluzák se vztlakovými klapkami létá jako běžný kluzák se srovnatelnými charakteristikami letu, náročnějším chováním a ovládáním. Pro všechna různá nastavení klapek vykazuje velmi přívětivou charakteristiku přetažení, která zabraňuje pádu a riziku roztočení během přímých a zakřivených letových manévrů. Pomalá přistávací rychlost při přiblížení a jeho účinná vzdušná brzda umožňují pomalé přiblížení na závěsných kluzácích. Přistávací zařízení s nízkou rychlostí přistání dokončuje postup bezpečného přistání.

Plocha křídla 14,0 m2

Poměr stran 13.0

Hmotnost 46 kg.

Max vzletová hmotnost 115-150 kg.

Zatížení křídla 8,2-10,7 kg/m2

Rozpětí 13,5m

Délka 6,0m

L/D max. asi 27 při 55 km/h

Min. klesání 0,53 m/s při 43 km/h

Maximální rychlost (hladký vzduch) 120 km/h

Minimální rychlost 29 km/h (TOW 135 kg.)

V Archeopteryxu je implementován konvenční kontrolní mechanismus, který se v zásadě používá jako ve všech běžných platformách létání. Křidélka s výškovým kormidlem ovládá pilot pravým joystickem a směrovku pedály.

Vysoce účinná celospanová klapka a vzduchová brzda se ovládají pákou umístěnou na levé straně. Velmi harmonické a neunavující chování ovládání je výsledkem pečlivé optimalizace ladění s ohledem na účinky a zatížení každého kormidla. Všechny rychlosti letu a všechny různé polohy klapek odkazují na obecně dobré chování při ovládání a manévrování Archeopteryxe a dávají pilotovi pocit bezpečného létání.

Chcete-li více informací o tomto skvělém letadle, můžete navštívit přímo stránky výrobce Ruppert composite


Pokud se vám tento článek líbil, můžete navštívit můj web Létám, létáš, létáme nebo můj YouTube kanál.