Létání plné strachu

19.06.2024

Když se řekne slovo "pilot", každý si představí člověka, který oplývá všemi kladnými vlastnostmi. Málokdo si však uvědomuje, že i piloti jsou pouze lidé a nevyhýbají se jim základní lidské emoce či pocity.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Jako pilot sportovních letadel se pohybuji dost často mezi různými skupinami pilotů. Nedávno mne zarazil příběh jednoho z nich, který vyprávěl o svém kamarádovi, též pilotovi. Velmi mne překvapilo, že tento profesionální letec a kapitán na dopravním letadle již mnoho let trpí strachy, které ovlivňují jeho život. 

Tento, původem stíhač, se díky poměrně vysoké hladině stresu postupně propracoval až k nezvladatelným pocitům úzkosti a ztrátě sebedůvěry. Ačkoliv vozí na palubě letadla desítky a někdy i stovky pasažérů, každý jeho let je pro něj noční můrou. Pokud přizná svůj problém, může si být jistý, že přijde o zaměstnání, které měl vždy moc rád a hlavně si nedovede představit, že by dnes ve svém věku dělal něco jiného. 

Jeho stav se postupem času zhoršuje a podle vyprávění jeho kamaráda nesděluje tyto své starosti ani manželce, ale přesto se podepsaly na jejich vztahu, který je v současnosti na bodu nula. 

On nevidí žádné řešení svého problému, a proto se utápí v smutku, stavech úzkosti a mnohdy i v alkoholu. 

Právě z tohoto důvodu jsem se rozhodl, že díky své léčitelsko-terapeutické praxi se budu snažit právě lidem, jako je on, pomáhat. Řešení jsou desítky a na konci nich bude stále moct vykonávat své milované povolání. Stačí si jen dodat odvahy a udělat rozhodující krok.

Podobných příběhů lidí z různě exponovaných funkcí jsem slyšel mnoho a zároveň mne již mnoho z nich navštívilo v minulosti. Podle jejich vyprávění a projevů jsem pochopil, že největší strach je u nich z prozrazení, že "nejsou normální" nebo, že se u nich "projevuje slabost".

Přátelé, to je omyl! Strach či stavy úzkosti nejsou slabostí a pokud si je člověk včas přizná a začne s nimi něco dělat, pak bude mile překvapen, jak se s nimi dá efektivně pracovat. Slabost je naopak neochota řešit takovéto situace. Dnešní doba je plná stresu, ale člověk není zvyklý v něm setrvávat do nekonečna. Proto se na nich stres velmi rychle projeví a dochází například k tzv. syndromu vyhoření.

Pokud chcete předejít situaci, že skutečně budete muset opustit své pracovní umístění, začněte s tím něco dělat a vyberete-li si přímo mne, rád Vám pomohu nalézt řešení. Není třeba mít strach z toho, že to nezvládnete, ale z toho, že budete svůj problém přehlížet, protože pak se může projevit jako psychosomatický, což už může ohrožovat nejen psychiku, ale i fyzické tělo.

Poznali jste se v tomto článku Vy nebo se Vám vybavil někdo z Vašich přátel? Neváhejte a vysvětlete mu, že řešení existuje a pokud mu chcete pomoci, pak jsme dva. Doporučte mu stránku www.inspiraceznebes.cz, kde si může najít vhodnou alternativu. Co můžete vědět, třeba sobě či někomu jinému právě v tuto chvíli zachráníte jeho vytoužené povolání či koníček. Samozřejmě, že nemusí jít pouze o piloty, vždyť je tolik zaměstnání a profesí, kde přiznat něco podobného se rovná v očích lidí "přiznat svoji slabost" stejně tak, jako tomu je právě v létání.